Mürsel Şahin Wushu
Wushu Nedir?
(Pinyin: wǔshù) Çin savunma sanatlarının genel adıdır. Çin dışında genel de Kung Fu ( Pinyin: gōngfu) olarak tanımlanan spor türleri de buna dahildir. Çince Kung Fu terimi beceri anlamına gelir; savaş sanatlarının dışında da herhangi bir alanda kullanılabilir. Buna karşılık Wushu Savaş Sanatı anlamına gelir.

Modern Wushu
Gerçekte saldırı ve savunmanın yanında, akrobasi ve baleye benzer kareografik hareketler ve Uzakdoğu felsefesi Wushu altında toplanır.Bununla beden ve ruhun uyumu sağlanır. İnsan karakterlerinin geliştirilmesi,idarenin ve öğrenme kabiliyetinin güçlenmesi ve hoş görüşlü davranış biçimi sağlanır. Wushu uygulaması sadece yarışma öğretmez. Pratik zeka ile başarıyı sağlayan,ruh ve moral gücü veren bir sistem olup. Aynı zamanda konsantrasyonu geliştiren bir antrenman türüdür.
Türkiye'de Wushu
Türkiye'de 1970' li yıllardan beri Kung Fu adı altında çalışılmış; 1990 yılından itibaren dünyada yapıldığı şekliyle ülkemizde Modern Wushu çalışılmaya başlanmış; 1999 yılında Federasyonu kurulmuştur. 1999 yılında katıldığımız Hong Kong Dünya Şampiyonası'nda ilk Dünya ikinciliği ülkemize getirilmiş; 2002 yılında Portekiz'de yapılan Avrupa şampiyonasında 1 Avrupa Şampiyonluğu, 1 Avrupa ikinciliği, 2 Avrupa üçüncülüğü; 2003 yılında Azerbaycan'da yapılan 14 ülkenin katıldığı Uluslararası Turnuvada 11 madalya kazanılmış; 2003 Yılında Çin'de yapılan Dünya Şampiyonasında 4 Dünya üçüncülüğü kazanılmış olup bunun gibi birçok derecelerimiz ve şampiyonluklarımız olmuştur.