Mürsel Şahin Hayatı
Mürsel Şahin Kickboxing Mürsel Şahin Kimdir?
Bazı insanlarlar kendi hikayelerinin yanı sıra birçok insanın hayatlarına dokunarak geleceğinde de etki bırakır. Yaşama dört elle sarılırken başkasının da tutunacağı dal olma konusundaki davranışları oldukça cömerttir. Dürüstlük ilkesinin aşıladığı doğruluk, karakterlerinin mihenk taşlarını oluşturur ve böyle insanlar bütün zorlukları bertaraf edip.... başarır.
Tam da tarif edildiği gibiydi Mürsel hoca.1968 tarihinde Dadaşlar diyarı Erzurum'da başlayan yaşam serüvenini İstanbulda sürdürecek ve İstanbul onuın kendini bulacağı şehir olacaktı. Tutkusu, heyecanı ve arzusu spora yönelik oldu hep. Takvimler 1979 tarihine geldiğinde karato-da amatör sıfatıyla hayallerine ulaşma çabasının startını verdi. Hocalarının ona olan güveni, onun kendine olan inancı sayesinde kısa bir süre içerisinde başarı meyvelerini topladı. Sermayesi inancıydı. Kick box'da bir çok defa İstanbul ve Türkiye birinciliklerini kazandı. Bununla kalmayıp ülkemizi İngilterede ilk defa düzenlenen kickboks turnuvasında temsil edip Ay yıldızlı formayı gururla giydi ve Türk bayrağının dalgalandığı yerde bizi gururlandırdı.

Yürüdüğü yolda asla yılmadı ve emin adımlarla ufkun perdesini araladı. Yaşadığı şehrin stresi, çıkar ilişkileri, bitmeyen dertleri, bozuk düzeni büründüğü kimliğini kaybettirmedi Mürsel hocaya. Kazandığı tek şey spor müsdabakaları değildi elbe, insan kazanmanın önemini biliyordu ve toplum bilinci en had safhadaydı. Sosyal aktivitelerde geri kalmadı ve büyük şehrin yalnızlarına da kucak açtı. Sporun gençleri sigaradan alkolden ve kötü olan her türlü alışkanlıktan koruduğuna inanıyordu, inancının gerektirdiği gibi davranıp uzandığı her eli bazen bir baba, bazen ağabeyi, bazen arkadaş dost gibi sımsıkı tuttu ve bırakmadı.
Spor hayatının 25.yılını geride bırakırken , bu zaman aralığına gıpta edilerek bakılacak kadar çok yaşanmışlık sığdırdı aslında kısa olan insan hayatına. Durmadı, sürekli hareket halinde hep ileriye bakarak geçirdi günlerini. Ve talebesi olduğu kulvarın hocası makamına ulaştı. Alçak gönüllüğü, samimiyeti ve açık sözlülüğüyle sevilen bir kişi oldu Mürsel hoca.

İstanbul Milli Antrenör Mürsel Şahin ile Röportaj
"Stresli bir yaşamdan ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak için spor yapmak gerekir. Sporun kolay ulaşılabildiği ve en doğru yapıldığı yerler de spor salonlarıdır"
Hiçbir karşılık beklemeden spora hizmet ettiğini belirten Mürsel Şahin Spor Kulübü antrenörü "Hocalarımın inancı ve kendime olan güvenimle spora başladım. İnsan istediği her şeyi başarır ilkesiyle hareket ederek gönüllülük esasında sporla ilgileniyorum" ifadelerini kullandı.
Yirmi bini aşkın sporcu yetiştirdiğini belirten Milli sporcu Mürsel Şahin, sporcularla olan samimi ilişkilerini aktardı: Çocuklara spora başlamadan önce nasihatlar veriyorum. Onların psikolojik, okul, aile sorunlarıyla ilgileniyorum. Öğrencilerimi yalnız bırakmamak için tatil bile yapmıyorum spordan uzaklaşırlar diye korkuyorum. Ders saatleri içinde değil sosyal hayatta da yanlarında olduğumu göstermem gerekiyor. Çok öğrencim var ama hepsi benim çocuğum gibidir. Sporun dışında hep beraber gezilere pikniklere gidiyoruz. Dersten önce kısa bir sohbet ediyoruz sorunları olanlar, bir şeyler anlatmak isteyenler paylaşırlar. Derse gelen bütün öğrenciler benimle göz temasına girmeden derse geçmezler. Ailelerle her zaman irtibat halindeyim."
Kick Boxun yanında rafting, binicilik, okçuluk ve dağcılıklada uğraşan 2. Kademe antrenörü; "daha büyük bir spor kompleksiyle daha çok sporcu yetiştirmek istiyorum. Okul yada iş için sporu bırakan öğrencilerimiz oluyor ben onlara sahip çıkmaya çalışıyorum. Siyah kuşak öğrencilerim her zaman benim yanımda ve ben burada olduğum sürece onlarda benimle beraber olacaklar. Üç ayda bir ailelerinde katıldığı eğlenceli bir ortamda kuşak imtihanı yapıyoruz. Müsabaka yaparak madalyalarını alıyorlar" açıklamalarında bulundu.
Galatasaray Üniversitesinde boks antrenörlüğü yapan Mürsel Şahin; "Öğrencilerime kickbokstan sonra hayatlarındaki değişiklikleri soruğumda sakinleşip uysallaştıklarını söylüyorlar. Ayrıca ben dünya şampiyonluğuna, makama önem veren biri değilimdir. Sporcunun kişilikli ve ahlaklı olması gerekir. Kişilikli değilse biz onu uyarırız olumsuz davranışları devam ederse de aramızda tutmayız" diyerek konuşmalarını sonlandırdı.

Öğrencilerinin Dilinden Mürsel Hoca
KickBox antrenörü Mürsel Şahinin öğrencisi Ahmet, salonla ve hocalarıyla ilgili görüşlerini şu şekilde aktardı:
"Burası çok samimi bir ortam. Hocamız spor ahlakı olan birisi, yetiştirmeyi çok seviyor ve bizlerle her zaman ilgileniyor. Kick box sert ama çok eğlenceli bir spordur. Yaptığımız sporun gizli bir silah olduğunu dışarıda kimsede uygulanmaması gerektiğini söylüyor. Hocamız çok saygıdeğer bir insandır, bizim burayı sevmemiz için her şeyi yapıyor.
Bize özgüvenimizi kazandırıp, kendi potansiyelimizin farkına varmamızı sağladığınız, bizi farklılığınızla başka kıldığınız ve en önemlisi sizin gibi eşsiz bir insanı tanıma şerefini bize layık gördüğünüz için teşekkürler Mürsel Hocam. İyi ki varsınız…